SİYASİ AÇIKLAMALARIM

AHMET FERRUH BOZBEYLİ’NİN ARDINDAN

Adalet Partisi’nde Genel Başkan Süleyman Demirel ile ihtilafa düştükten sonra Adalet Partisi’nden ve TBMM Başkanlığından ayrılan Adalet Partisi’nin kurucularından Ahmet Ferruh Bozbeyli,1970’li yıllarda Demokratik Parti’yi kurarak genel başkanı oldu.
DP’de sekiz yıl genel başkanlık yapan Bozbeyli, 1978 yılında DP ve siyasi yaşamına son noktayı koydu. “DP’den kimse bir çivi dahi sökemez ”sözünün manşet olduğu o dönemde, Demirel’in DP’den peş peşe milletvekillerini istifa ettirmesi üzerine Demokratik Parti de misyonunu tamamlayarak siyasi arenadan çekildi.
Bozbeyli’nin AP’den ayrılışı ve Demirel ile tüm yaşamı boyunca küskün kalması dikkatlerden kaçmamıştı. İşte bu noktadan hareketle kendisiyle 2001’de bir vesileyle bir araya geldiğimizde siyasi kriz nedeniyle Adalet Partisi’nden neden ayrıldığını ve Sayın Demirel ile neden küskün kaldığını bizzati kendisine sorduğumda gayet net bir cevap
İle konuya açıklık getirdi.
Sayın Bozbeyli; “Genel Başkan Süleyman Demirel’e her fırsatta ağır hakaretlerde bulunan malum bir milletvekili, en sonunda aile mahremiyetini hiçe sayarak, Nazmiye Demirel’e yönelik iftiralar ve yakışıksız sözler söylemeye başladı.” Bunun kendilerini çok üzdüğünü ifade eden Sayın Bozbeyli, sözlerine şöyle devam etti:
Yıllar sonra Genel Başkan Süleyman Demirel’in bu malum milletvekilini Adalet Partisi’ne transfer ettiğini görünce derhal Demirel’e gidip yapılan bu hareketin siyasi ve ahlaki yönden uygun olmadığını dili döndüğü şekliyle ifade etmeye çalışır. Sayın Demirel’in tavrı ise onun şaşkınlığının daha da artmasına neden olur.
Demirel, Bozbeyli’ye verdiği cevapta: “Bak Sayın Bozbeyli, bu malum milletvekili sürekli olarak karşımıza geçip hakarete varan sözler söylüyordu, şimdi ise onu yanımıza aldık ve gayet uysal oldu” şeklinde oldu.
Bunun üzerine TBMM Başkanlığı ve Adalet Partisi’nden ayrıldığını ve bir daha Demirel ile hiç görüşmediğini ifade etti. Bozbeyli, o dönem aldığı karardan hiçbir şekilde nedamet duymadığının da altını çizerek dile getirdi.
Şu anda Türkiye’nin gerçekten böylesine ilkeli ve dürüst siyasetçilere çok ihtiyaç duyduğu bir dönemden geçiyoruz. Bu vesileyle TBMM eski Başkanı Sayın Ahmet Ferruh Bozbeyli’ye Allah’tan rahmet diliyoruz.

Doğan BEKİN
Yeniden Refah Partisi
Genel Başkan Yardımcısı
Dış İlişkiler Başkanı

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir