WILLIAM SHAKESPEAR VE MARDİN KASIMİYE MEDRESESİ’NDEN YÜKSELEN ACI FERYAT

WILLIAM SHAKESPEAR’İN ERKEN DÖNEM ROMANTİK KOMEDYA OYUNU: “A MIDSUMMER NIGHT’S DREAM”( BİR YAZ GECESİ RÜYASI)’DAN HELENA’YI CANLANDIRMAYA ÇALIŞAN İNGİLİZ,ROLÜNÜ İCRA EDERKEN, O DENLİ KENDİNİ TARİHİN AKIŞINA KAPTIRMIŞ OLACAK Kİ; BENİ GÖRÜNCE ,KARŞISINDA DEMETRRIUS DURUYORMUŞÇASINA HEYECANLA ANLATIMINA DEVAM EDİYORDU:

“How happy some o’er other some can be!
Through Athens I am thought as far as she.
But what of that? Demetrius thinks not so;
He will not know what all but he do know.
An as he errs, doting on Hermia’s eyes,
So I, admiring of his qualities.”

William Shakespear’i ders olarak okumuş birisi olarak, o ağdalı İngilizce anlatımlı Helena’nın mısralarını yeniden dinlerken beni ister istemez öğrencilik yıllarımdaki Shakespeare dersine aldı götürdü.

İngiliz, dili döndükçe ve rolü gereği William Shakespear’in “A Midsummer Night’s Dream” ini anlatmaya çalışırken, bu konudaki background ve bilgi dağarcığımız onu daha da şaşkına çevirdi doğrusu.

O anda, İngilizlerin böylesine geçmiş değerlerine tutkunca sahip oldukları gibi, bizler de geçmiş değerlerimize sahip olabilsek diye düşünmeden kendimi alamadım.
İngiliz, William Shakespear’in ünlü komedya oyunu “A MIDSUMMER NIGHT’S DREAM” deki aslına uygun;

” But herein mean I to enrich my pain,
To have his sight thither and back again”

dizesiyle tamamlarken, Helena’nın Demetrius’u bulmak üzere yola koyulması sahnesi gibi, yavaşça yanımızdan ayrılıp gözden kayboldu.
Evet, söz William Shakespeare’den açılmışken, önemli bir konunun altını kalın çizgilerle çizmeden geçemeyeceğiz.

Mardin Kasımiye Medresesi’nin mezbele olmaktan çıkarılıp Ebû’l İz İsmail İbni Rezzaz El Cezirî- أَبُو اَلْعِزِ إسْماعِيلِ بْنُ الرِّزاز الجزري
adına bir bilim müzesine dönüştürülmesi için dönemin Mardin Valisi Hasan Duruer Bey’e yaptığımız istek yerinde bulunmuş ve büyük bir gayretle söz konusu medresenin restorasyonu tamamlanarak yavaş yavaş El Ceziri’nin yaptığı buluşlar medreseye yerleştirilmeye başlanmıştı. Her şey ağır aksak ta olsa yolunda gidiyor derken, bir vesileyle makamında ziyaret ettiğimiz Başbakan Yardımcısı sohbet sırasında Kasımiye Bilim Müzesi’nin ilga edilmesi ve buranın farklı amaçlar için kullanımı konusunda Mardin’deki bir sivil toplum örgütünün müracaatından söz ederken olduğum yerde dona kaldığımı hissettim.

Bu konu ile ilgili olarak eski Vali Hasan Duruer Bey’e konuyu enine boyuna anlatınca, buna hiç şaşırmadığını ifade ederken, burukluğunu hisseder gibiydim.
Kasimiye Medresesi’nin mevcut durumunun korunması ve statüsünün değiştirilmesine sessiz kalınmaması gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda da yetkilileri sorumluluk anlayışları içerisinde gereğini yapmaya davet ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir